Antavla (38) för Mats Carlin
Sydsvenska borgare
Proband I II III IV V
38. Christian Lorens Kockum
1826-1893
Handskfabrikör i Helsingborg
76. Berndt Kockum
1788-1870
Godsägare på Fredriksberg
152. Henric Kockum
1748-1825
Rådman & sämskmakare i Malmö
304. Lars Kockum
1719-1790
Rådman & sämskmakare i Malmö
608. Pål Henningsen Kockum
1682-1747
Fällberedaråldersman i Helsingborg
1216. Henning Ditmarssen 1640-1709 
Fällberedarålderman i Kristianstad
1217. Gundela Jensdatter     -1703
Kristianstad
609. Lucia Jönsdotter
168(7)-1734
Helsingborg
1218. Jöns Larsson      -1728
Skomakaremästare Helsingborg
1219. Inger Svensdotter      -1693
Helsingborg
305. Anna Christina Ruhe
1725-1782
Malmö
610. Henric Ruhe
1701-1776
Färgare i Malmö
1220. Adam el. Abram Ruhe     -1744 
Tapettryckare i Lübeck, Malmö
611. Gertrud Persdotter
1684-1733
Malmö
153. Gunilla Ruhe
1764-1809
Malmö
306. Johan Daniel Ruhe
1727-1778
Färgare i Malmö
612. Daniel Ruhe
1697-1760
Färgare i Malmö
1224. Adam el. Abram Ruhe           -1744 
Tapettryckare i Lübeck, Malmö
613. Clara Tabbert
1694-1732
Malmö
1226. Johan Tabbert 
Smedmästare i Malmö
1227. Wybecka
Malmö
307. Magdalena Berckhan
1731-1766
Malmö
614. Björn Berckhan
169(9)-1779
Handlande i Malmö
1228. Nils Svensson Berckhan 1670-1710
Skeppare i Malmö
1229. Mallena Björnsdotter 1674-1710
Malmö
615. Gunilla Maria Nilsdotter
1714-
Malmö
1230. Nils Larsson 1684-1715
Malmö
1231. Birgitta Pedersdotter Riber     -1730
Malmö
77. Maria Elisabeth Malmros
1795-1847
Malmö
154. Per Malmros
1748-1808
Handlande i Malmö
308. Jöran Jacobsson Malmros
1707-1780
Rådman i Malmö
Hovrättskommisarie
616. Jacob Thomasson Jyde
1649-1716
Riksdagsman & handlande i Malmö
1232. Thomas Nilsson Jyde 1619-1702 
Rådman i Malmö
1233. Karine Hansdotter 1627-1710
Malmö
617. Helena Pedersdotter Lorich
1689-1765
Malmö
1234. Peder Baltzarson Lorich 1656-1717 
Kyrkoherde i Svedala
1235. Anna Helena Faxe 1663-1703
Malmö
309. Catharina Maria Bothe
1727-1799
Malmö
618. Caspar Pettersson Bothe
167(2)-1758
Handlande i Malmö
1236. Petter Bothe     -1677
Kyrkoinspektor i Malmö
1237.  Sissela Hansdotter     -1677
Malmö
619. Anna Regina Christoffersdotter Phidler
1702-1762
Malmö
1238. Christoffer Phidler 167(3)-1709 
Köpman i Malmö
1239. Anna Maria Giliusdotter Dreber 1664-1726
Malmö
155. Helena Andersdotter Bergman
1759-1822
Malmö
310. Anders Bergman
c1709-1780
Kopparslagarmästare i Lund
311.Lisa Lena Molin

Lund

Källor:

Copyright 1998-2005 Mats Carlin
Reviderad 11.mars 2005 av Mats Carlin