Antavla (33) för Mats Carlin
Katslösa, Slimminge & Sjörup i Skåne
Proband I II III IV V
33. Anna Mårtensdotter
1818-1888
Barnmorska i Katslösa
66. Mårten Jönsson
1794-1868
Frälseåbo & Nämndeman 
i Katslösa
132. Jöns Nilsson
175(3)-1826
Åbo i Katslösa
133. Karna Christensdotter
1759-1828
Norra Vallösa
266. Christen Larsson
1723-1786
Åbo på Norra Vallösa i Sjörup
532. Lars Andersson
167(0)-1741
Norra Vallösa i Sjörup
1064. Anders Larsson 
Norra Vallösa i Sjörup
1065. Bengta Larsdotter     -1727
Norra Vallösa i Sjörup
533. Kerstina Hansdotter
168(9)-1741
Sjörup
267. Hanna Trulsdotter
1721-1787
Sjörup
534. Truls Andersson
166(5)-173(9)
Möllare i Rödmölla i Svenstorp
Nämndeman & rusthållare i Örsjö
1068. Anders Trulsson 162(6)-1696
Möllare i Skurup, Hassle-Bösarp & Svenstorp
1069. Anna Trulsdotter 162(1)-1692
Skurup
535. Elna Andersdotter
169(4)-1761
Örsjö
67. Elna Larsdotter
1797-1867
Slimminge
134. Lars Jönsson
1766-1837
Åbo på Pantarehuset i Slimminge
268. Jöns Nilsson
171(9)-1788
Skogvaktare & åbo 
på Pantarehuset i Slimminge
269. Elsa Larsdotter
1740-1804
Slimminge
538. Lars Jeppsson Klenström
170(5)-1765
Snickaremästare på Skramlan i Slimminge
539. Elna Håkansdotter
1713-1771
Skramlan i Slimminge
1078. Håkan Andersson 167(7)-1753
Sverigehuset i Genarp
1079. ??? Estrid Persdotter 167(6)-1753
Sverigehuset i Genarp
135. Boel Nilsdotter
1773-1856
Katslösa
270. Nils Persson
1737-1817
Åbo i Katslösa
540. Per Larsson
171(1)-1773
Hemmansbrukare i Katslösa
1080. Lars Nilsson  -174(5)
Nämndeman på Tingaröd i Västra Nöbbelöv
1081. Elna   -175(0)
Tingaröd i Västra Nöbbelöv
541. Boel Månsdotter
171(2)-1745
Katslösa
1082. Måns Åstradsson
Varmlösa i Katslösa
1083. Boel
Varmlösa i Katslösa
271. Bengta Bengtsdotter
1746-1821
Katslösa
542. Bengt Nilsson
171(5)-1793
Åbo på Katslösa
543. Elna Hansdotter
1719-1790
Katslösa
1086. Hans Olsson 1693-1737
Kyrkvärd på Sjörup
1087. Elna Olsdotter 1683-1757
Sjörup

Källor:

Copyright 1998-2004 Mats Carlin
Reviderad 20.november 2004 av Mats Carlin